Intervieuw: Wim Zomer

0
980

Jarenlang zaten de fans van Goede tijden Slechte tijden aan de buis gekluisterd om maar niets te hoeven missen van de ietwat koppige – maar oh wat vonden we hem leuk – Daniël Daniël. In februari van het jaar 2000 kwam hier abrupt een einde aan toen acteur Wim Zomer (62) besloot om de handdoek in de ring te gooien en te stoppen met zijn loopbaan bij Neerlands langstlopende soapserie. Ruim 8 jaar na dato zijn de fans hem nog steeds niet vergeten, aangezien er op de fora 'geschreeuwd' wordt om een comeback van Wim Zomer. En ook de scriptschrijvers zagen het wel zitten om Daniël weer terug in de serie te schrijven. Het verzoek om een rentree te maken kon dus niet lang uitblijven..

Zo is Wim gevraagd door de uitvoerende producent om volgend seizoen weer terug in de huid te kruipen van 'social worker' Daniël Daniël. Wat zijn antwoord hierop was? U leest het exclusief op de GTSTCourant. Wij spraken de acteur over zijn de ups en downs in de tijden dat hij werkzaam was voor GTST en natuurlijk over de mogelijke comeback van zijn alterego Daniël. Benieuwd wat hij allemaal te melden had? U leest het hier..

Daniël heeft een rumoerig bestaan geleidt in Goede tijden Slechte tijden. Zo kwam zijn grote liefde Eveline van Wessem om bij een bomaanslag en werd hij een tijdlang verdacht van de moord op de corrupte Onno P. Wassenaar. Maar aan welke verhaallijn heeft u als acteur-zijnde eigenlijk de beste herrineringen?
'Ik heb aan ontzettend veel verhaallijnen goede herrineringen. Om te beginnen vond ik Daniël's eerste verhaallijn, die met zijn doodzieke vrouw Jeanne Dekker, erg goed in elkaar gezet. Daarnaast vond ik de scènes in het opvangcentrum ook erg leuk om te spelen. En natuurlijk de verhaallijn waarin Daniël voor het eerst gegijzeld werd gehouden.'

Met wie kon u het beste opschieten op de set van GTST?
'Ik had met ontzettend veel acteurs een goede band. Vooral met de actrices met wie ik de meeste scènes hebben opgenomen. Ingeborg Wieten (Suzanne) en Caroline de Bruijn (Janine) bijvoorbeeld. En natuurlijk met de mannen met wie ik mijn kleedkamer deelde: Ferri Somogyi (Rik), Rick Engelkes (Simon) en Cas Jansen (Julian).'

Onlangs heeft oudgediende Wilbert Gieske, nadat zijn verhaallijn voor de zoveelste keer in een fiasco eindigde door toedoen van de scriptschrijvers, besloten om de serie te verlaten. Lag u vaak in de clinch met de crew van de serie, of kon u juist goed met hen overweg?
'Er waren altijd al problemen met de scripts. Zeker nadat GTST stopte met het vertalen van de scripts van de Australische soapserie The Restless Years. We hebben er destijds alles aan gedaan om die problemen te verhelpen, maar er bleef altijd een groot verschil tussen wat de spelers wilden met het verhaal en met wat de scriptschrijvers van plan waren met de karakters. En dat terwijl het eigenlijk helemaal niet zo moeilijk is om een goed script te bedenken: kijk maar naar Amerikaanse series als Cheers of Rosanne. Of, om even nationaal te blijven, naar de nieuwe soapserie van Jonge leu en aole groand.'

Vrijwel iedere ex-acteur beschrijft Goede tijden Slechte tijden als een 'warm bad'. Is de sfeer achter de schermen écht zo goed of is dit absolute nonsens?
'De onderlinge sfeer tussen cast en crew is echt geweldig. Ik heb er (bijna!) altijd met ontzettend veel plezier gewerkt.'

Wat was de reden voor uw vertrek destijds?
'Ze wilden me geen vrij geven om mezelf even op te kunnen laden van mijn hectische tijd die ik achter de rug had met mijn wintercircus. Daarnaast was ik overmoeid geraakt door het steeds op en neer reizen van de opnameset naar mijn woonplaats en was ik het beu om voortdurend dezelfde soort verhaallijnen te moeten spelen. Ik was ontevreden over het beleid dat de serie voerde en daardoor ontstond er irritatie aan beide kanten. En wanneer dat gebeurt, is het naar mijn mening de hoogste tijd om op te stappen.'

In februari 2000 zagen we u voor het laatst in GTST. Wat mist u eigenlijk het meeste van deze periode in uw leven? En wat mist u totaal niét?
'Ik mis echt helemaal niets. Het waren tien mooie jaren en het is gewoon goed zo. En wat ik totaal niét mis? Dat ik niet meer voortdurend bezig ben met de serie. En dat ik niet meer steeds hoef te proberen om die (vaak toch erg slechte) teksten geloofwaardig over te brengen. En het op en neer reizen natuurlijk, dat mis ik ook niet.'

Uw exit kan uiterst opmerkelijk genoemd worden: uw alterego Daniël vertelde zijn toenmalige vriendin Suzanne een pakje sigaren te gaan halen en keerde vervolgens nooit meer huiswaarts. Waarom werd u op zo'n bizarre manier uit de serie geschreven? En vindt u het niet jammer dat u na tien jaar trouwe dienst op deze manier de serie moest verlaten?
'Nee. Het was namelijk mijn eigen idee. De uitvoerende producent vroeg hoe ik de serie wilde verlaten. Ik zei vervolgens als geintje dat ik wilde dat Daniël wegging om een pakje sigaren te halen en nooit meer terug zou keren, en zo is het dus ook uiteindelijk in het verhaal verwerkt.'

U speelde vrijwel altijd samen met dezelfde acteurs, bijvoorbeeld Caroline de Bruijn (Janine) en Ingeborg Wieten (Suzanne). Waren er geen andere spelers waar u – achteraf gezien – graag vaker mee had willen spelen?
'Ach, misschien waren die er wel ja. Maar ik ben tevreden met de acteurs met wie ik heb mogen spelen.'

Momenteel wordt er heel wat afgeklaagd over de toch wel erg slechte verhaallijnen die de afgelopen jaren de revué zijn gepasseerd. Bent u ooit ontevreden geweest over Daniël's verhaallijnen?
'Absoluut. De zoveelste verhouding die op een rare manier eindigde, de zoveelste gijzeling. En natuurlijk die scènes op het onbewoonde eiland. Verschrikkelijk.'

Sinds de 'verjongingskuur' die de serie in 2005 onderging, is het kijkcijferaantal zo ongeveer gehalveerd. Wat denkt u dat hiervan de reden is? En kijkt u zelf nog steeds naar Goede tijden Slechte tijden?
'Ik ben zes maanden per jaar in het buitenland. Ik ben enkel in de winter en in de zomer in Nederland. En in de winter ben ik druk met mijn circus en in de zomer heeft de serie natuurlijk een zomerstop. Soms kijk ik het weleens via de satelliet. En sorry, maar in mijn ogen is het een serie geworden waar ik totaal vervreemd ben van geraakt en waar ik echt totaal niks meer mee heb. Ik snap het ook wel dat de kijkcijfers zijn gedaald. Wat wil je na achttien jaar? De kijkers hebben inmiddels alles weleens voorbij zien komen. Daarnaast zijn bepaalde verhaallijnen ook veel te ingewikkeld en staan ze veels te ver van het normale leven af. Daarnaast kan de casting ook veel beter. Daar moet veel meer aandacht aan worden besteed, zodat de serie weer een hoop nieuwe interessante spelers krijgt. En die zijn er zeker weten, als men maar de moeite zou nemen om goed te zoeken, kijk maar weer naar de acteurs in de Twentse soap van Jonge leu en aole groand.'

Bent u ooit gevraagd om terug te keren in GTST?
'Jazeker, ik was pas drie maanden uit de serie en ik werd alweer gebeld of ik weer terug wilde keren. Dat was in april van het jaar 2000. Maar ik heb dat verzoek toen afgeslagen..'

Volgend jaar bestaat de serie alweer twintig jaar. Zou u, als u opnieuw gevraagd zou worden door de uitvoerende producent, voor dit jublieum uw rentree willen maken als Daniël?
'Sterker nog: ik ben een maand geleden gevraagd om in seizoen 19 mijn comeback te maken. Maar ik heb opnieuw geweigerd. Het voelt voor mij echt als mosterd na de maaltijd. Ik heb alles destijds al gespeeld, ik zou me echt niet kunnen voorstellen wat ik nu nog zou kunnen spelen. Ik kan en ik wil ook niet meer in dat ritme werken: ik ben veels te druk met het organiseren van mijn wintercirus en het op en neer reizen daarvoor. Dus nee, Daniël zien jullie niet meer terug.. '

bron: http://www.gtstcourant.web-log.nl/